Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školy - říjen 2011

13. 10. 2011

 

Měsíc září utekl jako voda a většina z nás rychle přivykla pravidelnému školnímu režimu. Tradičně v září  jsme také podnikli několik vycházek po obci Lhoty. Žáci 3. ročníku seznamovali své malé kamarády, prvňáčky, s nejdůležitějšími budovami – obecním úřadem, poštou a hlavně obchodem.
Třeťáci, čtvrťáci a páťáci poznávali a obdivovali krásy podzimní přírody a připomněli si základní vědomosti z vlastivědy a přírodovědy.
V pátek 16. září si osmáci a deváťáci udělali výlet na kolech k Vrbici. Pod vedením paní učitelky M. Bubnové a p. učitele J. Havla nasbírali brambory pro školní jídelnu, a protože byli rychlí a šikovní ochotně pomohli i ostatních. Patří jim naše poděkování.
 
Naše škola je zapojena ve několika projektech. Díky projektu EU peníze školám se nám podařilo zakoupit a nainstalovat dvě interaktivní tabule. Paní učitelky a pan učitel se s nadšením pustili do pilné práce, při které se seznamují s manipulací a začínají vytvářet materiály, kterými chtějí zlepšit a zpestřit práci žákům. V rámci podpory čtenářské gramotnosti bylo zakoupeno sto nových zajímavých knih pro společnou četbu. Nyní vybíráme encyklopedie a naučné slovníky, kterými chceme obohatit vyučovací hodiny.
 
Dalším projektem, ve kterém pokračujeme již druhým rokem,  je projekt Školy pro venkov, díky kterému se seznamujeme s historií, přírodou a dalšími zajímavostmi obce Lhoty u Potštejna a okolí. V jarních měsících uplynulého školního roku jsme poznávali tok místního potoka Brodce. V pondělí 26. září jsme v začatém díle pokračovali.
 
Další částí projektu Školy pro venkov byla terénní část zaměřená na historii vesnice, krajiny a jejich proměny v čase. Dvě skupiny dětí se rozeběhly po Lhotách a blízkém okolí vyzbrojeny fotoaparáty a hledaly současný pohled některých zadaných míst podle starých fotek. Deset dětí zůstalo u Homole na místním hřbitově a podle pracovních listů prozkoumávaly stáří, strukturu a současný stav hřbitova. I ten je totiž důležitým dokumentem o životě vesnic v okolí. Tohoto odpoledne se s námi zúčastnila i pracovnice MAS „Nad Orlicí“ – paní Kateřina Prokešová.                                                                        Jan Havel
 
Dne 26. září jsme se dozvěděli, že budeme pokračovat v projektu Brodec. Naším úkolem bylo vyfotit podle historických fotek Lhoty, fotky v současnosti . Naší vedoucím byl pan učitel Jan Havel. Šli jsem trasou : základní škola, autobusová zastávka, pila, bytovky, vodárna, kostel Homole a Velké Lhoty. Jako jediný tým jsme vše dokončili do posledního detailu. Nakonec jsme se vrátili do školy a hurá domů !                                       Petra Zámečníková, 9. ročník
 
Bylo slunné pondělní odpoledne 26. září a my se pustili do projektu. Učitelé a celý druhý stupeň se rozdělili do tří skupin. P. učitel Havel a pí. učitelka Bubnové se chopili každý jedné skupiny a nás se ujala paní Prokešová, která se přišla podívat, jak pracujeme v terénu. Dvěma skupinám byly přiděleny foťáky a staré fotografie, podle kterých měly najít místo, kde asi stál autor těchto fotografií a odtud vyfotit současnou podobu nafoceného objektu – zachytit změnu let. Někdy to bylo velice obtížné, a tak nám milá paní Prokešové zlehka poradila. Nakonec jsme vyfotili skoro všechna místa až na pár fotek, které jsme nestihli.                                                               Tereza Kozáková, 7. ročník
 
A už je to tady! Naše deváťáky čeká rozhodování o jejich budoucím povolání. Navštívili nás výchovní poradci střední školy a středního odborného učiliště z Průmyslové střední školy Letohrad. Seznámili nás s nabízenými obory studia, promítli nám prostory obou škol a odpověděli na všechny zvědavé dotazy. Po příjemně prožité hodině se s námi rozloučili s pozváním na Den otevřených dveří.
U p o z o r n ě n í
V pátek 21. října a v sobotu 22. října se koná v Rychnově nad Kněžnou Školská výstava, na které se prezentují střední školy a střední odborná učiliště z našeho kraje i okolí. Využijte této možnosti a výstavu navštivte. Všichni žáci 8. a 9. ročníku obdrželi pozvánku.
 
Již tradičně první sportovní soutěží naší školy je účast na atletickém čtyřboji v Libchavách. Mezi disciplíny patří sprint na 60 metrů, hod míčkem nebo vrh koulí, skok do dálky a vytrvalostní běh. Naši školu letos reprezentovali:
Mladší chlapci: Michal Koleš, Michal Slavík a Matěj Ležák
Mladší dívky: Nikola Zavacká, Vendula Kounová a Tereza Kozáková
Starší dívky: Bára Kopecká, Bára Nosková a Péťa Zámečníková
Starší chlapci: Marek Růžička, Martin Žid a Tomáš Petraš
 
Všichni soutěžící předváděli vypjaté výkony a celkové hodnocení bylo letos nejtěsnější za celou historii soutěže. Mladší děvčata pro naši školu vybojovala velmi zasloužené třetí místo ve své kategorii.
 
Závěrem bych chtěl poděkovat nejen soutěžícím, ale také paní Zámečníkové a paní Kozákové, které nám pomohli s dopravou na turnaj. Těšíme se na další reprezentaci školy.                                                       Jan Havel
 
V pátek 30. září bylo nahlášeno pro obec Lhoty vypnutí elektrické energie po celou dobu školního provozu. Z tohoto důvodu jsme naplánovali exkurzi k Hasičům do nové budovy v Rychnově nad Kněžnou a prohlídku zámku Častolovice. U hasičů nás ohromily velké prostory, útulné pokoje, úžasná tělocvična a posilovna, ale hlavně čas odjezdu po nahlášení požáru, který činí 2 minuty.
Na zámku jsme si prohlédli nejenom park a minizoo, ale i historické části, z nichž nás nejvíce zaujal rytířský sál, jídelna a dětský pokoj.
 
Zpráva našich žáků :
Dne 30. 9. jsme se zúčastnili exkurze. Byli jsme v hasičské zbrojnici, kde jsme viděli hasičskou techniku, prohlédli jsme si hasičské vozy a podobně. Dále jsme jeli do zámku Častolovice. Dověděli jsme se mnoho různých věcí, například, že zámek obývá rod Šternberků, dále že Šternberkové mají ve znaku zlatou hvězdu na modrém poli atd. Výlet se nám moc líbil a těšíme se na další.    

                                                                 Monika Hyláková, Michal Koleš 6. ročník