Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zprávy ze školy - květen 2013

13. 5. 2013

 

Ve středu 3. dubna 2013 jsme si pozvali do školy pana Jiřího Myšáka z Autoškoly Podorlicko, který se věnuje mimo jiné i výuce dopravní výchovy na základních školách. Se žáky 4. a 5. ročníku nejenom besedoval o problematice silničního provozu, ale řešil s nimi dopravní situace, ověřoval jejich znalosti a v neposlední řadě jim představil i několik dopravních nehod, které se staly v našem okolí, popřípadě byly způsobeny mladými účastníky silničního provozu. Své znalosti žáci stvrdí 7. května na dopravním hřišti v Rychnově nad Kněžnou, kde se pokusí získat průkaz cyklisty.
 
Dne 4.dubna 2013 do naší školy „přiletěli“ dravci. „Snesli” se v tělocvičně, kam se na ně od devíti hodin přišly podívat děti z mateřské školky, první, druhé a třetí třídy. Po  desáté hodině se konala další beseda pro žáky třídy čtvrté, páté a celý druhý stupeň. Kromě zajímavého povídání o stavbě těla, životě a potravě těchto opeřenců jsme všichni jsme měli možnost si dravce prohlédnout zblízka např. výra, káně, puštíka či havrana. Někteří z nás měli to štěstí, že jim uvedení ptáci seděli na předloktí. Byla nám také představena fretka. Na závěr besedy jsme si mohli nakrmit holuby. Už dnes se moc těšíme , až tyto i jiní ptáci „přilétnou“ za rok do naší školy znovu !         (Anna Hlávková,Nikola Hejlková a Soňa Peňázová 6.ročník)
 
Dne 12.4.2013 se ve škole uskutečnila beseda s příslušníky Policie České republiky.
Pan policista, který přijel spolu s paní Mgr. Alenou Kacálkovou, byl ustrojen ve služební uniformě. Ukázal nám, jaké vybavení by správný policista měl mít na sobě a u sebe. Například: služební zbraň, teleskopický obušek, pepřový sprej, plastovou tonfu, helmu, rukavice, ochranu na trup, nohy, ruce, dále pak plynovou masku, pendrek atd…
Policie nám také ukázala jednorázový test Drug Wipe, který dokáže určit 5 skupin drog- ze slin nebo potu, a paralyzér, který probíjí a ochromuje člověka, jenž páchá výtržnictví. Nejbližší policejní věznice jsou v Hradci Králové a Pardubicích.
Alena Kacálková se zabývá trestní odpovědností mladistvých. Trestnými činy a přestupky například jsou: společenská škodlivost, „malé“ krádeže, vloupání - obchody, benzínky, chaty, domy, firmy, ale také sprejerství. Vždy se jedná o přečin, za který hrozí bloková pokuta, obecně prospěšné práce, propadnutí věcí, ale i nepodmíněné odsouzení a odnětí svobody.
Děkujeme Mgr. Aleně Kacálkové a panu policistovi za přednášku o BEZPEČNOSTI.                                       Tereza Nosková a Nikita Horváthová – 8.ročník
 
18. 4. 2013 jsme se zúčastnili dalšího pokračování plavecké ligy. Tentokrát v zastoupení D. Hejlek, O. Zářecký, S. Peňázová a D. Štěpánková,  M. Hyláková, N. Zavacká, M. Smóĺka a O. Jakubec, M. Petraš, J. Fabián, O. Zemanová a T. Nosková, L. Pavlíčková, M. Slavík, V. Kounová, a B. Nosková.
Ač jsme se snažili, na stupních vítězů jsme se neumístili. Organizátoři si pro nás opět připravili zábavu v podobě soutěže patron. To byla štafeta na 200 metrů, kde nás reprezentovala paní učitelka Bubnová, M. Hyláková a N. Zavacká – do našeho týmu byl přiřazen i olympionik z Pekingu Jiří Jedlička. Jelikož se jednalo o ligu, která byla rozdělena na 4 kola, celkově jsme obsadili 6. místo z 9 škol, což na naši školičku je krásný výsledek. Všem účastníkům patří velké díky a v příštím roce se budeme snažit opět co nejlépe reprezentovat školu!                                          Jan Havel
 
 
Ve dnech 24. - 26. 4. 2013 se II. stupeň ZŠ zúčastnil projektových dnů k ukončení projektu „Školy pro venkov.“ Pracovali jsme na regionální učebnici přes dva roky a jeli jsme se podívat do partnerských škol na jihovýchodní Moravu, na Ostrožsko.
 Za krásného slunného počasí jsme ve třech dnech stihli opravdu vidět a poznat hodně nového. Po dlouhé cestě a ubytování v rekreačním středisku Vápenky  jsme hned po obědě navštívíli Základní školu v Ostrožské Lhotě, kde s námi místní žáci a učitelé formou hry prošli zajímavosti obce. Navštívili jsme i místní archeologické muzeum, památkové domky plné folkloru, relaxační zónu s krásnými prolézačkami. Závěr byl ve školní podkrovní knihovně s výbornými moravskými koláčky. Den ale ještě zdaleka nekončil! Po večeři jsme odjeli do blízkého hotelu Filipov, kde nás čekali ostatní školy na společné schůzce s organizátory akce a děti relaxovaly v hotelovém bazénu a vířivce.
Druhý den byl opět náročný. Dopolední program v ZŠ Hluk začal v místním kostele a kostelní věži, pokračoval výrobou krepových růží pro tradiční jízdu králů a malováním lidových ornamentů a končil prohlídkou školy a obědem ve školní jídelně. Odpoledne jsme navštívili letecké muzeum v Kunovicích, archeoskanzen a vodní svět v Modré a zakončili jsme ho návštěvou poutního místa a chrámu Cyrila a Metoděje ve Velehradu. Unaveni dojmy, sluncem a cestováním jsme po večeři zapálili oheň na táboráku a už jen odpočívali a opékali buřty.
V pátek dopoledne jsme pěšky došli po nové cyklostezce do nedaleké vesnice Nová Lhota, kde je nové ekocentrum. Ochotný pracovník nás v krátkém pásmu seznámil s krásným prostředím Bílých Karpat a jejich vzácnými rostlinami- orchidejemi. Po obědě jsme zabalili batohy a vydali se na čtyřhodinovou cestu domů. Všichni se v pořádku vrátili a i když se vyskytl i sem tam nějaký problém, každý, kdo chtěl a byl vnímavý, si odvezl spoustu krásných zážitků z jiného kraje plného  ochotných lidí.  
                                                                                           Markéta Bubnová
 
I v tomto školním roce se žáci – spíše žákyně naší školy, účastní výtvarných soutěží – regionálních i celorepublikových.
 
Do soutěže „Požární ochrana očima dětí, ” kterou vyhlašuje Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, postoupily práce těchto autorek a autora : Markéta Štěpánová (5.roč.), její sestra Helena Štěpánová (8.roč.), Olga Zemanová (8.roč.), Patrik Matějka (9. roč.) a Kristýna Bartoňová (9.roč.).
 
Soutěž „Máme rádi přírodu aneb Okno do kraje” – organizuje Hnutí Brontosaurus – námět – „Strom – člověk.” Naši školu svými krásnými obrázky reprezentují: Helena Štěpánová, Tereza Nosková, Aneta Sviastynová- 8. roč., a Lucie Pavlíčková – 9. roč.
VŠEM SOUTĚŽÍCÍM DRŽÍME PALCE!
PS : Obrázky jsou ke zhlédnutí na webových stránkách školy : www.zslhoty.estranky.cz.

                                                                               Nikita Horváthová, 8. roč.