Jdi na obsah Jdi na menu
 


Exkurze v Mléčné farmě ve Svídnici

5. 5. 2017

Dne 27. dubna 2017 byla celá naše škola společně s mateřskou školou pozvaná na „Den otevřených dveří do Svídnice“. Na tento den jsme se již všichni dlouho těšili.

A tak nebylo divu, že hned od rána žáci nemluvili o ničem jiném než o exkurzi. Dozvěděla jsem se, že mnozí z žáků budou mít své rodiče ve farmě nebo někoho z blízkých příbuzných, protože tam pracují.

Hned po druhé vyučovací hodině jsme byli připraveni a nedočkavě vyhlíželi autobus, který nás odvezl až na místo všeho dění. Čekal na nás bohatý program, který sliboval mnoho nového.

Při vstupu do areálu se naší skupiny ujali dva studenti ze SZŠ v Kostelci nad Orlicí a začala komentovaná prohlídka celého areálu farmy ve Svídnici. Naši žáci měli možnost zhlédnout velmi zajímavý vývoj skotu. Prakticky od narození do 1 týdne v samostatných boudičkách, do 2,5 měsíce ve společném výběhu, do 4 měsíců v dalším odděleném prostoru, kde byli rozlišeni podle pohlaví a čísla, dále na mladé jalovičky a býčky, březí jalovice, krávy 3 týdny před otelením a po otelení a krávy, které dosahují velké produkce mléka a jsou opět březí. Žáci se dozvěděli, že další odchov jalovic probíhá v nedaleké Borovnici a odchov mladých býčků je ve Lhotách u Potštejna, a to až s 280 kusy dobytka.

Součástí prohlídky byla ukázka mléčnice se 160 000 litry mléka, které se odváží na další zpracování do Opočna. Prohlédli jsme prostory na dojení s automatickou dojicí soupravou, která se sama vypne, když je kráva podojená. Zajímavé bylo individuální ošetření krávy po dojení a její ochrana před možnou infekcí. V průběhu prohlídky dostávaly krávy krmivo a byla zapnuta pomalá čistící radlice. Žáci měli možnost vidět stálý přísun krmiva a neustálou očistu, která je důležitá pro jejich zdárný vývoj. Bylo zajímavé si povšimnout, že dnes již nejsou krávy na řetězu jako dříve, ale jsou volně ve výběhu a mohou si vybrat samostatnou kóji. Po jedné potom odcházejí do prostoru dojení.

Dále zde žáci zhlédli výkrmnu prasat. Součástí byla ukázka prasnice a selat z Vrbice, od které se žáci nemohli odtrhnout.

Zajímavé bylo namíchání potravy pro prasata ve zvláštní místnosti pro ni určené.

Zajímavé bylo seznámení se s další stavbou, která je důležitou  součástí mléčné farmy. Je to bioplynová stanice, která produkuje elektřinu a teplou vodu pro celý závod. Opravdu neobvyklým způsobem se takto zpracuje a využije odpadový kal zvířat společně se zbytky rostlin. Je produktivní, protože odpadové teplo společně s elektřinou se prodává dál do sítě.

Po zajímavé prohlídce areálu a velkého množství dotazů jsme došli k naučné stezce o zemědělství. Součástí byly plodiny, které družstvo pěstuje a směs potravin, které jsou připravovány pro jednotlivá stádia vývoje skotu a prasat.

Poté byl pro žáky připraven na zpestření další program – jízda na malých a motorových traktůrcích, malba na obličej, skákací hrad a jízda na umělém býkovi. Všechny atrakce byly bohatě a s  radostí dětmi využity.

Na co se ale děti těšily nejvíce? Na produkci farmy. To jsou výrobky z chovu skotu a prasat – mastné výrobky. Maso se zpracovává ve Chlenech a odtud pro celou školu přišlo pozvání ke stolu s ochutnávkou výborných janovických párků. Žáci dostali ještě na ochutnání koblihy a pití na celý den. Pochoutkou byla pro děti opočenská zmrzlina, vyrobená z mléka svídnických krav. I přes chladnější počasí si ji nedopřál málokdo.

Mohu říci, že se celá akce velmi vydařila a líbila se všem žákům i zaměstnancům naší školy i školky.

Chtěli bychom tak touto cestou velmi poděkovat firmě ZOPOS – Přestavlky a. s., která nás na jejich velkou akci  otevřených dveří pozvala, zajistila zdarma příjezd a odjezd do farmy, připravila atrakce a velmi dobré pohoštění pro naši školu. Zároveň ještě dodatečně pro naše žáky připravila dárkové tašky s upomínkovými předměty.

Velice si takové spolupráce ceníme a vážíme si ji.

Chtěli bychom touto cestou vyjádřit poděkování těm, kteří měli nápad uskutečnit pozvání v čase školního vyučování a zajistit tak všem žákům prohlídku tak velkého a zajímavého areálu a možná i v budoucích letech zajištění nových pracovníků z řad našich školáků.

          Za kolektiv pracovníků školy a školky Lhoty u Potštejna

                                                               Mgr. Macháňová Pavla 

 

Fotky z akce zde: